O mnie

Zapraszam Was, Drodzy Czytelnicy, do dwóch rzeczy: odkrycia fascynującego świata mozaiki współczesnej i spróbowania swoich sił w mozaice. W trakcie tej podróży opowiem Wam o procesie tworzenia mozaiki, pokażę Wam moje prace, opowiem o interesujących mnie artystach tworzących mozaiki i trochę o jej historii.

„Mozaikuję” oznacza, że fotografuję, rysuję, projektuję i kleję, bywam glazurnikiem, albo kamieniarzem – a wszystko po to, aby stworzyć z innych przedmiotów obraz lub… rzeźbę.

Ewa-blog

Składanie małych kawałków w większą całość jest dla mnie formą twórczej medytacji, która daje radość i spokój, jest też sposobem na zatrzymanie emocji i ulotnych wrażeń. Celem tego bloga jest przekonanie Was, że każdy człowiek, bez względu na to, jak dziś ocenia swoje zdolności artystyczne, jest w stanie stworzyć własny świat za pomocą mozaiki. Zobaczycie tutaj ewolucję, którą przechodzę i historię poszukiwania mojej własnej drogi w mozaice.

Uczyłam (i uczę się) mozaiki w Polsce, Francji i Włoszech. Spotkanie z mozaiką zawdzięczam Paulinie Okurowskiej, polskiej artystce pracującej we Francji, która nauczyła mnie trzymać w dłoni pierwsze mozaikowe szczypce i zainspirowała do poszukiwań w świecie współczesnej mozaiki. Jej zachwycające prace możecie znaleźć na stronie www.paulina-okurowska.com, oraz w poście z 19 lutego 2015 tutaj: post o Paulinie

Nie trafiłabym do Pauliny, gdyby nie Krystyna Kolonko i Kajetan Dyrda, dzięki którym po raz pierwszy udało mi się zamienić twór mojej wyobraźni w (dostatecznie) interesujący przedmiot. A konkretnie… w sześcian. Oto on:

kostka

Plenery ceramiczne u Krysi i Kajetana koło Bystrzycy Kłodzkiej pozwoliły mi zrozumieć, że przy prawdziwych Mistrzach każdy uczeń może odkryć w sobie tajemnicę:). Jeżeli też chcecie to poczuć, to odwiedźcie Krysię i Kaja w Nowej Bystrzycy: http://www.artystyka.eu/

Kolejną ważną osobą w mojej mozaikowej przygodzie jest Przemko Stachowski – artysta malarz, fotograf i twórca mozaik, który uczy mnie rozmawiać z kamieniami. Przemko, który swoje mozaikowe szlify zdobywał w Rawennie – światowej stolicy mozaiki, zainteresował mnie historią tej techniki. Jego prace, w tym niesamowitą kolekcję inspirowaną polskim folklorem „Mojetno” możecie obejrzeć na stronie www.decoarch.com, oraz w poście z 26 lutego 2015 roku tutaj: post Przemko

Ostatnio (lato 2016) byłam na warsztatach Justyny Budzyn http://www.justynabudzyn.pl, która jest absolutną mistrzynią mozaikowych murali. Dzięki Justynie poznałam wagę super ciężką mozaikowych realizacji, czyli techniki wielkopowierzchniowe, które wymagają równie dużo umiejętności artystycznych, co budowlanych:).

W 2015 roku uczestniczyłam także w kursie mozaiki prowadzonym w Ravennie przez Lucianę Notturni, znaną we Włoszech ekspertkę od renowacji mozaiki i wykładowczynię uniwersytecką.

dyplom3

Pomijając kursy, wciąż uczę się mozaiki tworząc nowe prace i eksperymentując z materiałami, bazami, klejami i różnymi, czasem niezbyt łatwymi do wykonania projektami, które podsuwa mi wyobraźnia.

Zapraszam do świata mozaiki, a także do komentowania, zadawania pytań i do uczestnictwa w warsztatach mozaiki.

Kontakt ze mną jest możliwy pod adresem mozaikowanie@gmail.com lub pod numerem telefonu 600 402 629.

Ewa Zdanowska-Góra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *