Jak zrobić mozaikę artystyczną? – Tutorial

Czy wiecie, jak łatwe jest zrobienie prostej mozaiki, która może służyć jako podkładka na kubek? Zależnie od sposobu skomplikowania projektu zajmie Wam to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Efektem może być taka oto podstawka:

podstawka

Sześć kroków, które należy wykonać to:

 • Krok 1   Przygotowanie projektu mozaiki.
 • Krok 2 Przygotowanie narzędzi, materiałów i … twórcy:).
 • Krok 3  Przerysowanie projektu na podstawę, do której będzie klejona mozaika.
 • Krok 4   Przygotowanie tesser, czyli elementów, z których jest tworzona mozaika.
 • Krok 5  Przyklejenie tesser.
 • Krok 6  (po 24 godzinach i nie we wszytkich projektach)  Zafugowanie mozaiki.

A teraz bardziej szczegółowa instrukcja tworzenia mozaiki artystycznej:

Krok 1 Projekt

Każda praca powinna być poprzedzona narysowaniem projektu w skali 1:1, w planowanej kolorystyce. Pozwoli to zrewidować założenia, które powstały w naszej wyobraźni i dopracować proporcje i kolory.

Krok 2 Przygotowanie

Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować wszystkie potrzebne rzeczy:

 1. materiały (elementy mozaiki, podstawę mozaiki i klej)
 2. narzędzia: szczypce do cięcia mozaiki, pędzel do smarowania kleju i pęsetę, która pomaga przesuwać elementy mozaiki
 3. jeśli pracujesz w domu, dobrze jest ochronić stół przed zniszczeniami, które mogą powstać przez odpryski mozaiki lub klej. Ja używam cieniutkiej gąbki, w którą w razie czego bez obawy mogę też wytrzeć palce, na których znalazła się np. nadmierna ilość kleju.
 4. Najbezpieczniej jest pracować w ochronnych rękawiczkach i okularach.  Przy cięciu mozaiki ceramicznej lub porcelany rzadko to robię, bo wolę zaryzykować zadraśnięcie niż ograniczać się rękawiczkami:), ale do cięcia szkła, albo szklanej mozaiki są niezbędne, ponieważ szkło ma większe tendencje do odpryskiwania. Okulary mam własne, więc też wystarcza mi ta ochrona, w przeciwnym wypadku warto zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi.

Krok 3 Przerysowanie projektu

W przypadku bardzo prostego wzoru zaznaczyłam tylko na sklejkowej bazie miejsce, w którym miejscu ma być centrum środkowego kafelka.

podkladka_etap2

Krok 4 Cięcie tesser

Tessery ceramiczne tniemy, naciskając na brzeg ciętej powierzchni. Nie wymaga to wiele siły, chyba, że mamy do czynienia z bardzo grubym materiałem. Jeśli potrzebne na będą konkretne kształty tesser, to warto wcześniej poćwiczyć cięcie, żeby nie marnować materiału. Jak ciąć mozaikę ceramiczną zobaczycie na wideo:

Krok 5 Klejenie mozaiki

Kleić można albo smarując najpierw klejem powierzchnię, do której kleimy mozaikę, albo smarując oddzielnie klejem każdy element tuż przed przyklejeniem, co umożliwia większą precyzję, ale zabiera czas. Należy pamiętać, żeby elementy mozaiki miały podobne rozmiary, oraz żeby szerokość przestrzeni między nimi była jak najbardziej zbliżona (np. 2 mm) . Trzeba zwrócić uwagę na tessery, które będą stanowiły brzeg mozaiki – muszą być szczególnie starannie i równo przyklejone.

Krok 6 Fugowanie mozaiki

Od przyklejenia ostatniej tessery do zafugowania mozaiki powinno upłynąć co najmniej 24 godziny. Fuga, której używamy, powinna być masą, która odkleja się z wolna od szpachelki, ale nie jest zbyt wodnista.

film na You Tube fugowanie podstawek

Zapraszam wszystkie wielbicielki rękodzieła do wypróbowania tej techniki i podzielenia się wrażeniami w komentarzach poniżej. Powodzenia!

2 myśli w temacie “Jak zrobić mozaikę artystyczną? – Tutorial”

  1. Wszystkie te 3 materiały nadają się jako baza do mozaiki – tak naprawdę pytanie brzmi: co to ma być za mozaika, jak duża i do czego służyć, wtedy można się pokusić o jakieś doprecyzowanie, ale wszystkie są ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *