Dzisiaj kończę mini-sezon urlopowy wspomnieniem z podróży na Islandię. Wyspa nie jest może Mekką wielbicieli mozaiki (i bez tego jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie), ale dwie i dziesiątą część ciekawych mozaik udało mi się znaleźć w Reykjaviku. Najpiękniejszą znaną mi islandzką mozaikę, w katedrze w Skaholt musiałam niestety zostawić na kolejną wizytę. W Reykjaviku był na pocieszenie mozaikowy port:
Najpierw zajmę się „dziesiątą częścią”, żeby rozwiązać zagadkę. Niewiele niestety więcej zostało ze zrobionej z plastikowych elementów mozaiki przedstawiającj mapę i flagę Islandii na Hverfisgata 46, tuż obok głównej arterii zakupowej stolicy. Dzisiaj są to już właściwie resztki muralu, które prezentują się tak:
Oto jak wyglądał mural-mozaika w lepszych czasach: Zdjęcie ze strony http://www.waymarking.com
W znacznie lepszej kondycji znajduje się dekoracja Izby Celnej. Jest to praca o długości 34 kroków Waszej blogerki (44 metry, a wysokość 4 i pół metra), autorką jej jest Gerdur Helgadotter – islandzka rzeźbiarka i witrażystka.
Jak na pracę znajdującą się kilka kroków od portu przystało, przedstawia ona różne aspekty portowego życia Reykjaviku. Jest zrobiona głównie ze smalti, co dobrze widać na zdjęciach przedstawiających detale.
W centralnej części mozaiki zachodzące słońce jest namalowane złotym smalti.
Gdzieniegdzie pojawia się też inna ceramika oraz kamienie szlachetne.
Mozaika została wykonana w najstarszych niemieckich zakładach witrażowych Dr. H. Oidtmann w 1973 roku. Wykonanie trwało podobno kilka lat, ponieważ Minister Finansów zmieniał zdanie co do finansowania tego kosztownego dzieła, na szczęście jednak się udało, jeśli więc chcecie zobaczyć mozaikowy port odwiedźcie Tryggvagata 19.
No i ostatnia niespodzianka – mozaika w kościele, ale w zupełnie innym stylu niż się możemy spodziewać po kościelnej mozaice, bo i kościół jakby inny od tego, do czego przywykliśmy w katolicyźmie:
Hallgrímskirkja to największy kościół na Islandii i symbol Reykjaviku. Mozaika wita wchodzących do kościoła – wejście do świątyni jest właściwie rzeźbą zrobioną z brązu i czerwonego smalti.
Drzwi mają wymiary 400 x 250 cm, a ich autorem jest Leifur Breiðfjörð. Artysta ten tworzy głównie witraże – jego witraż znajduje się także nad wejściem do Hallgrímskirkja i wraz z drzwiami stanowi najbardziej dekoracyjne elementy tego skromnego poza tym luterańskiego kościoła. Drzwi powstały w 2010 roku, podczas renowacji kościoła.
Po zakończeniu urlopów wracam do mozaikowania, robienia warsztatów i pisania dla Was o mozaikach, zatem do zobaczenia częściej! Najbliższe warsztaty mozaiki już w niedzielę 14 czerwca 2015.