Jak to robią w Rawennie – mozaika w służbie reklamy wizualnej

Niektórym Czytelnikom znana jest moja niechęć do wszechobecnych w Polsce reklam wątpliwej jakości, rozmieszczanych bez ładu i składu na każdej niezdolnej protestować powierzchni, ruchomej lub nie. Estetyka przestrzeni publicznej to temat mało uregulowany, bliski sercom nielicznych zapaleńców. Problemy dotycza zarówno wielkich płacht reklamowych, przysłaniających okna mieszkańcom, jak i ohydnych tablic informacyjnych oraz koślawych pseudo-biboardów z kłamliwym napisem „tu jest miejsce na Twoją reklamę”. Jak widzę taki napis, to wiem, że to NIE JEST miejsce na reklamę.

giu2
mozaikowa tablica z nazwą ulicy, Rawenna
doniczki
ceramiczno-mozaikowe doniczki na ulicach Rawenny

Nie będę jednak zanudzać Was moimi przemyśleniami o regulowaniu estetyki polskich miast i wsi, ale pokażę Wam „jak to robią w Rawennie”.

Uliczki starej części Rawenny, szczególnie te zamknięte dla więszości pojazdów mechanicznych, są ozdobione tablicami z nazwami ulic, zrobionymi z mozaiki. Oto kilka przykladów:

Poppolo

novembre2

cavour

boccacio

Lokalne biznesy (szczególnie jeśli biznesem jest studio mozaikowe, a takich tu jest sporo) mają mozaikowe szyldy. Szyld zapraszający do studio znanej artystki Luciany Notturni wygląda tak:

Luciana Notturni Studio, Rawenna, Via Negri 14
Luciana Notturni Studio, Rawenna, Via Negri 14
Luciana Notturni studio, szyld na Via Negri 14, detal
Luciana Notturni studio, szyld na Via Negri 14, detal

A ten zapraszający do KOKO Mosaico, jednego z moich ulubionych „mozaikowych kolektywów” – tak:

Koko
KOKO Mosaico, Via di Roma 136, Rawenna

W KOKO Mosaico wita wchodzących odpowiednio dostosowana wycieraczka:

wycieraczka2

japonki

Przybytek typu „bed and brekfast” też ma tabliczkę informacyjną z mozaiki:

bedandbr
Al Teatro Bed & Breakfast, via Gucciamani, Rawenna

W pensjonacie, gdzie mieszkam pokoje są oznaczone mozaikowymi cyframi i literami:

3 f

Drzwi u optyka otwiera mozaika:

optyk

Oczywiście, nie jest tak, że wszystkie tablice reklamowe są zrobione z mozaiki, ale jest ich bardzo dużo, dzięki czemu podkreślają kulturowe dziedzictwo Rawenny. Wygląda to o niebo lepiej, niż odklejona plastikowa litera wystająca z tektury, ale niewątpliwie ma też swoją cenę. O tym, jak pracochłonna jest mozaika i ile mogą kosztować materiały, też niebawem napiszę. Nie namawiam zatem włodarzy polskich miast do robienia znaków drogowych z mozaiki, ale przedsiębiorców do ogłaszania się tą metodą- czemu nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *