Social Sofa – ławki z mozaiki

Social Sofa to projekt z Holandii, zainicjowany w 2006 roku przez Karin Breurs – artystkę z Tilburga. Wymyśliła ona mozaikowe ławki, aby lokalne społeczności mogły lepiej się poznawać – najpierw pracując nad tworzeniem ławek, a potem siedząc na nich i rozmawiając.

mozaikal3

Pierwsze ławki odkryłam w Rawennie, podczas ubiegłorocznego festiwalu mozaiki. Było ich w sumie 8 i były „rozrzucone” w różnych punktach miasta – w muzeach oraz nad kanałem, który łączy Rawennę z morzem.

mozaikal!
mozaikowa ławka Social Sofa fot. Leszek Góra

socialsofa7

Karin Breurs wraz z ekipą współpracowników pomaga tworzyć betonowe ławki, a potem je dekorować. Każdy może ławkę sobie zaprojektować sam, albo zlecić rozrysowanie projektu grupie Social Sofa, a potem z ich warsztatów przybywają wszelkie materiały potrzebne do wspólnego stworzenia ławki. Członkowie grupy robią też w miejscu instalacji krótkie szkolenie, w trakcie którego uczą, jak wykonać mozaikę.

mozaikaL2

Czasem ławki zakupują gospodarze miast, czasem firmy, a czasem sami członkowie lokalnych społeczności. Najważniejsza jest idea – stworzyć razem coś, co przyczyni się do stworzenia więzi międzyludzkich. Faktycznie, robienie w pojedynkę takiej mozaiki chwilę by zajęło.

W Rawennie w Palazzo Rasponi dalle Teste byly dwie ławki zaprojektowane przez Social Sofa.

Najpiękniejsza (moim zdaniem) ławka  była inspirowana cytatem z „Redemption song” Boba Marleya  – „None but ourselves can free our mind” – „tylko my możemy uwolnić swój umysł”.

socialsofa1

moaza3
Social Sofa, ławka z mozaiki, detal
mozaE
Social Sofa, ławka z mozaiki, detal

Druga ławka błyszczała jak prawdziwa gwiazda:

socialsofa2

Także w Muzeum Sztuki MAR były wyeksponowane ławki, obie bardzo radosne:

socialsofa5

Tutaj mój drugi sofowy faworyt, obserwując bloga wiecie już, że ptasi motyw przewodni musiał mnie zachwycić:

socialsofa4

Do dzisiaj takich ławek stanęło w różnych miejscach Holandii ponad 1000. Ławki są też na pewno w Belgii i Chinach. Może ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, widział taką i może wrzucić zdjęcia w komentarzu? A może ktoś na takiej ławce regularnie siada?

Jeśli interesuje Was więcej zdjęć odwiedźcie koniecznie stronę www.socialsofa.com.

Jak myślicie, czy polskie miasta nabrałyby nieco urody,  gdyby powstałyby w nich takie ławki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *