Trencadís, czyli wizyta w Parku Güell

Ponieważ zbliżają się wakacje, kiedy to Barcelona staje się jeszcze popularniejszym celem wycieczek, chcę Was zachęcić do wytropienia trencadís, czyli mozaiki z potłuczonych talerzy i ceramiki, którą można znaleźć w stolicy Katalonii. Trencadís w ogóle występują dość obficie w katalońskiej architekturze modernistycznej, a mozaikowym rajem jest oczywiście Park Güell.

wejscieall
Kolorowy tłum przed Parkiem Güell, fot. Leszek Góra

Antonio Gaudi, genialny kataloński architekt, zbudował Park Güell dla Eusebi’ego Güell’a, przemysłowca i patrona sztuk, który wykupił na Muntanya Pelada, czyli barcelońskiej Łysej Górze kawał ziemi, żeby stworzyc tam utopijne miasteczko. Gaudi inspirował się angielskimi koncepcjami ogrodów, w których w samotności w małych domkach mieszkają uczeni, tworzący jednakże komunę, która pozwala im nawiązywać stosunki międzyludzkie, gdy tylko najdzie ich ochota. Architekt zaprojektował przestrzeń, gdzie miało powstać 40 domów dla rodzin z dziećmi. Ostatecznie powstały dwa budynki wejściowe i trzy domy – dla inwestora, jego prawnika i dla samego Gaudiego.

budynek wejściowy do Parku Güell, fot. Leszek Góra

Mozaiki znajdziecie na murach parku…

guell2
mozaika Park Güell, detal, fot. Leszek Góra

na budynkach wejściowych, jak w dekoracji wieży po lewej stronie:

wieza

i w samym parku, przede wszystkim na tarasie, który oplata ławka w kształcie węża morskiego, która cała jest jedną długą mozaiką:

placGruel
taras w Parc Güell, fot. Leszek Góra

Dekoracją ławki zajął się uczeń Gaudiego, Josep M. Jujol, który zdobywał ceramikę w jednej z najbardziej znanych katalońskich fabryk ceramiki Pujol i Bausis oraz … na własnym stole:

lawka_detaledit
ławka w Parc Guell, detal mozaiki fot. Leszek Góra

Tą samą taktykę Jujol realizował przy innych swoich realizacjach. Położona na dzisiejszym przedmieściu Barcelony Esplugues de Llobregat  fabryka już dzisiaj nie istnieje, ale na jej miejscu znajduje się Muzeum Ceramiki La Rajoleta. Można się w nim wiele dowiedzieć o tworzeniu ceramiki, sławnych klientach, takich jak właśnie Gaudi, Jujol czy Domènech i Montaner oraz nauczyć się robić trencadís.  Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tworzeniu ceramiki i mozaiki i o historii właścicieli fabryki przeplatanej przyjaźniami z architektami i katalońskim modernizmem, odwiedzcie koniecznie http://www.museus.esplugues.cat/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *