Patricia Zygomalas – mozaiki z Lille

Dawno temu poszukując inspiracji abstrakcyjnych odkryłam mozaiki, które tworzy Patricia Zygomalas. Artystka zajmuje się zarówno mozaiką współczesną, jak i konserwacją  zabytkowych mozaik.

Patricia Zygomalas „Biała narzuta”, marmur, złoto. Źródło: http://mozaique.lille.free.fr/

Chociaż Patricia studia skończyła w dziedzinach niezwykle praktycznych, a mianowicie ekonomii i informatyce, szybko porzuciła je na rzecz mozaiki, którą zajmuje się już ponad 20 lat.

Używa głównie marmuru, szkła weneckiego i szkła Albertini (popularnego we Francji szkła, produkowanego pod Paryżem od prawie stu lat przez  specjalizującą się w szkle weneckim włoską firmę rodzinną) oraz mojego ukochanego łupka. Ten ostatni łączy czasem w nieoczywiste kombinacje z innymi materiałami na przykład … gwoździami:

W wolnym tłumaczeniu tytuł tej pracy to „Auć” – łupek, marmur i gwoździe. Autorka: Patricia Zygomalas, źródło: http://mozaique.lille.free.fr/

Jak sama pisze na swojej stronie: „materiał i światło przede wszystkim”. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki ta Artystka łączy różne materiały i to, że nie stroni od wyrazistych kolorów:

Portret 2, aut. Patricia Zygomalas źródło: http://www.assolecamion.fr/du-15-au-29-janvier-2011-patricia-zygomalas/
Portret2, fragment. źródło: http://www.assolecamion.fr/du-15-au-29-janvier-2011-patricia-zygomalas/

Na You Tube możecie obejrzeć  króciutki, ale ciekawy film z ubiegłorocznej Międzynarodowej Wystawy Rzemiosł we Francji, gdzie nieco lepiej widać część prac artystki:  https://www.youtube.com/watch?v=PJ3NzbIdfCs

A mój podziw do mozaik Patricii Zygolas pojawił się chyba z tym „pinem”, jednym z najstarszych na mojej tablicy:

Autorka: Patricia Zygomalas, źródło: https://pl.pinterest.com/pin/833940055971588528/

Dzieła sztuki są także tworzone przez Patricię na zamówienie, jak np. ten inspirowany van Goghiem stół, który dziś zdobi taras w Paryżu:

Patricia Zygomalas, Stół o wymiarach 80×160 cm, źródło: http://mozaique.lille.free.fr/

Patricia Zygomalas pracuje w Lille, na północy Francji, gdzie prowadzi studio, w którym adepci mozaiki mogą także uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach. Mam nadzieję sama się kiedyś tam wybrać, kto jedzie ze mną?

Zdjęcia w tym poście pochodzą głównie ze strony Artystki http://mozaique.lille.free.fr/  i zostały wykorzystane za jej uprzejmą zgodą.  Zapraszam Was oczywiście do odwiedzenia strony, gdzie znajdziecie więcej zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *