Witrażowe mozaiki Atsuko Laskaris

Dawno temu na Pintereście zobaczyłam mozaikę, która mnie absolutnie zaczarowała.  Przedstawiała osobę grającą na wiolonczeli,  skąpaną w świetle wpadającym przez okno:

„Solista” mozaika Atsuko Laskaris, źródło: http://mosaicquest.com/

Jakiś czas później natknęłam się na mozaikę autorstwa Atsuko Laskaris, Japonki mieszkającej obecnie w San Diego w Kaliforni i natychmiast zrozumiałam, że ta mozaika ma tą samą autorkę, co mozaika z wiolonczelą – bo właśnie tak wyrazisty i indywidualny jest język mozaiki, którym posługuje się ta Artystka.

„Solista” Atsuko Laskaris, detal mozaiki

W swojej pracy używa głównie szkła witrażowego, czasem tworząc prace z dużych fragmentów, a czasem całkiem maleńkich:

praca nad mozaiką

Atsuko Laskaris urodziła się i wychowała w Japonii, tam ukończyła Uniweryte Sztuki i Designu Seian w Kyoto na wydziale włokiennictwa i projektowania tkanin.  Mozaiką zajęła się dopiero po przeprowadzce do USA.

Tytuł poniższej pracy „Time and Tide” kojarzy się oczywiście z piosenką Basi Trzetrzelewskiej, ale to nie jedyny powód, dla którego przykuła moją uwagę. Ma w sobie tajemnicę i zostawia dużo miejsca do interpretacji:

„Time and Tide” mozaika Atsuko Laskaris

Tajemnicą tchnie także „Przygoda mojej córki”:

Praca poniżej ma tytuł „Gdzie jesteś Piotrusiu?” i przedstawia Wandę i jej braci w poszukiwaniu Piotrusia Pana. W dzieciństwie często słuchałam tej bajki na kasecie („Twarda pularda, grom i musztarda” – ktoś jeszcze pamięta okrzyki Kapitana Haka?) i kiedy zobaczyłam ten obraz, było to jak wspomnienie ze snu. Dokładnie tak sobie to wyobrażałam noc, w której pojawił się Piotruś, by zabrać rodzeństwo do Bajlandii.

Tę pracę Atsuko pokazywała na wystawie w Bibliotece Publicznej Miasta Lexington w stanie Kentucky dwa lata temu, w ramach wystawy mozaiki pt. „Bohaterowie książek”.

Wytwory wyobraźni znajdziecie też w tej mozaice „Marzenia”:

„Wishes” mozaika Atsuko Laskaris

 

Atsuko robi też dużo mozaikowych portretów, ale najbardziej podobają mi się jej impresje malarsko -marzeniowe – obejrzyjcie je. Wszystkie zdjęcia publikuję za zgodą Artystki, pochodzą z jej strony internetowej http://mosaicquest.com/ do której odwiedzenia Was oczywiście zachęcam.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *