Wakacje w Grecji – gdzie jechać na kurs mozaiki?

Po raz pierwszy w życiu postanowiłam naprawdę i długo odpocząć na wakacjach. Udało się! Byłam w Grecji, na Peloponezie. Tak, wiem, do Grecji jeździ się na wyspy. Ale uwierzcie, że raj, w którym nikogo absolutnie nie ma, mieści się na kontynencie. Można tam oddawać się kontemplacji przyrody i pozbawionemu celu (ale nie sensu!) patrzeniu przed siebie.  Jeśli ma się teleskop, to nawet widać kratery na księzycu. Było cudownie.  Nie byłabym jednak sobą,  gdybym nie poszukała w Grecji kursu mozaiki. I tak własnie powstała ta oto amfora:

Kurs z Dimitrą Colomvakou, prowadzącą pracownię Mosaic Art Greece  niedaleko Sparty, https://mosaicartgreece.com/ zarezerwowałam już zimą.  Dimitra urodziła się w Kanadzie, ale od ponad dwudziestu lat tworzy i naucza mozaiki w Grecji. Robi zarówno wielkoformatowe prace  z kamieni,  jak robili to starożytni Grecy, jak i przepiękną mozikową biżuterię, którą możecie podziwiać na niej samej:

Dimitra ze swą wierną fanką, a Waszą korespondentką

Oto kilka prac Dimitry, które towarzyszyły nam podczas warsztatów:

mozaikowa rybka na kawałku deski, autorka: Dimitra Colomvakou
mozaika z kamienia, autorka: Dimitra Colomvakou
mozaika szklana na kamieniu, autork: Dimitra Colomvakou

Okazało się, że w czasie letnim Dimitra prowadzi też kursy w Kardamyli na półwyspie Mani (który jest częścią Peloponezu), i tam właśnie dotarliśmy z naszą ekipką fanów mozaiki.  Warsztat odbył się w tym oto pięknym ogrodzie, gdzie nie gości żaden smutek, a radość i spokój:

Mogliśmy pracować nad różnymi motywami, które były już wcześniej dla kursantów przygotowane – wybrałam taki, który najbardziej mi się z Grecją kojarzy, czyli amforę:

Reszta grupy zdecydowała się na freestyle oraz gałązkę oliwną:

Do wcześniej przygotowanej bazy kleiliśmy małe kamyczki na akrylowy klej do glazury, wymieszany z pigmentem. Dzięki temu całość jest bardzo spójna kolorystycznie.

mozaika z kamyków, detal, fot. Marek Król

Jeżeli będziecie w Grecji, to bardzo polecam Wam kursy w Mosaic Art Studio. Dimitra jest wulkanem energii i przemiłą, życzliwą, pełną ciepła osobą. Bardzo dużo wie o mozaice i wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ją odwiedzę, tym razem już w jej pracowni! Niestety przywiezienie samolotem mozaiki z kamyków było niemożliwe, ale jak się rozpędzę kiedyś do Grecji samochodem…. oj, to nie wiem, co to będzie, bo kamieni tam jest mnóstwo. A Dimitrę możecie także obserwować na jej fanpage’u https://www.facebook.com/mosaicartgreece/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *