Najlepszy sposób na pozbycie się stresu

Znam dwa sposoby na walkę ze stresem. Pierwszy to zrobienie stu pompek (już w okolicy piątej pompki stwierdzam, że wcale nie jestem zestresowana, tylko POZWÓLCIE MI PRZESTAĆ ROBIĆ TE POMPKI!!!!) albo zrobienie mozaiki.

mozaika abstrakcyjna w odcieniach niebieskich

Można chodzić na jogę albo zajęcia mindfulness, ale żadne z tych działań nie uspokaja tak szybko, jak mozaika. Kłopoty z koncentracją znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Praca nad mozaiką wymaga całkowitego skupienia, nie da się inaczej. Jedynie podczas układania tesser udaje mi się uzyskać prawdziwie „pusty umysł”.  Jeśli pracuję nad mozaiką przez kilka dni pod rząd, pozytywne efekty widzą też ludzie wokół mnie, bo „jakaś taka spokojna jestem”:). Oczywiście, asany i medytacje są bezcennymi narzędziami relaksującymi i też je stosuję, ale układanie mozaiki wciąga totalnie, wszystkie myśli odpływają, liczy się tylko dobór odpowiedniego koloru i kształtu i cicha, skupiona praca.

mozaika ceramiczna porcelanowa przed fugowaniem – detal

Czasem na warsztatach kreatywnych, które prowadzę w Warszawie (i Gdańsku, chcę w Gdańsku, kto chce się uczyć rękodzieła w nowym stylu w Trójmieście?) uczestniczki proszą o włączenie muzyki, ale nawet to jest ostatnio coraz rzadsze. Chyba za dużo w naszym życiu hałasu. Niektóre warsztaty z rękodzieła to nowoczesne darcie pierza, ale mozaika bardzo uspokaja, nawet kilkuosobowe grupy.

Jeśli więc chcesz skutecznie zwalczać stres, pomyśl nad wielkim, mozaikowym projektem. Jeśli męczą Cię myśli smutne lub złe, zacznij tworzyć! Ostatnio zrobiłam abstrakcyjną paterę w odcieniach niebieskości, którą widzicie powyżej. Dopadła mnie tęsknota za zimą, zaczęłam od białej mozaiki, a potem dodałam niebieskości i szarości.

To już trzecia patera mozaikowa z serii abstrakcji, wcześniejsze wyglądały tak:

mozaikowa patera abstrakcyjna odcienie jesieni
zielona patera abstakcyjna

Która tonacja kolorystyczna podoba Wam się najbardziej? Niebieską możecie kupić w sklepie z materiałami do mozaiki Mozaikon: https://mozaikon.pl/produkt/talerz-z-mozaiki-patera-srednica-30-cm-abstrakcja-niebieska/ Tam też możecie kupić wszystkie potrzebne materiały, gdybyście woleli zrobić paterę sami. Jeśli potrzebujecie wskazówek, to zapraszam na warsztaty – w marcu 2020 będą aż 3 okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *