Gdzie oglądać wakacyjne mozaiki w Europie?

bandeaumauveweb

Ponieważ zaczęły się wakacje, chciałabym Wam podsunąć kilka pomysłów na to, gdzie można podziwiać mozaiki w Europie. I nie chodzi mi o mozaiki „historyczne”, bo informacje na ten temat znajdziecie pewnie dość łatwo w przewodnikach turystycznych (np. po Rzymie, Pompejach, Paryżu albo Tunisie, jeśli ktoś ma tam jeszcze odwagę jechać), ale o mozaiki współczesne.

W te wakacje najciekawiej będzie we Francji. Jeśli ktoś wybiera się na początku sierpnia do Burgundii, to koniecznie powinien odwiedzić Pierwszy Festiwal Mozaiki Współczesnej w Chapelle de Corbellin, w gminie La Chapelle-Saint-André, a departamencie Nièvre. Będzie tam można obejrzeć prace 54 artystów z dziesięciu krajów, uczestniczyć w sympozjach i warsztatach, a także w pchlim targu z materiałami do tworzenia mozaiki.

Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: http://www.valdusauzay.fr/1er-festival-de-mosaique-contemporaine

Drugim ciekawym miejscem też w Burgundii (południowej) jest Paray le Monial, gdzie już (od 4 lipca) do 13 września można wziąć udział w trzech wystawach.

Pierwsza z nich prezentuje prace czwórki artystów (w tym Polki, Matyldy Tracewskiej) i ma tytuł „Ktoś”. Pozwoli Wam ona popatrzeć na sztukę portretu pod nowym kątem. Wystawa znajduje się w wieży Świętego Mikołaja w Paray le Monial.

paray
Druga ciekawa wystawa mieści się w siedzibie Maison de la Mosaïque Contemporaine („MMC”)– organizacji zajmującej się promocją mozaiki. Wystawa ma same autorki – artystki mozaiki (między innymi członkinie mojej ulubionej grupy Mosaism, czyli Mélaine Lanoë oraz Marie-Laure Besson oraz artystki, które są jednocześnie instruktorkami na warsztatach w MMC).

Trzecim miejscem wystaw i warsztatów jest M comme Mosaïque – galeria prowadzona przez samych artystów, gdzie będzie można nauczyć się tworzenia mozaiki, ale też też kupić prace znanych artystów i utalentowanych amatorów.
We Francji (a właściwie na całym świecie) możecie też tropić prace francuskiego artysty Invadera, który zostawia swoje ślady wszędzie, jak na przykad tutaj, na ścianie domu w Nantes:

Jeśli wolicie spędzać wakacje we Włoszech, to koniecznie odwiedźcie wystawę Marco de Luca „Materia i światło”, która już od czerwca do 17 października jest pokazywana w wykutym w skale mieście Matera w południowych Włoszech (pomiędzy Neapolem a Bari, w regionie Bazylikata). Wystawa jest w dwóch kościołach (oczywiście też wykutych w skale) S. Nicola dei Greci oraz Madonna delle Virtù.

marco
O grupie Mosaizm, Marco de Luca i Matydzie Tracewskiej niewątpliwie niebawem napiszę, bo robią fantastyczne rzeczy.
Udanych mozaikowych podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *