Dziś przedstawię Wam kolejną niezwykłą artystkę. Pisząc to pierwsze zdanie zdałam sobie sprawę, że zaczyna wyglądać na to, że mozaiką zajmują się głównie kobiety… Otóż tak nie jest i obiecuję, że następnym razem przedstawię jakiegoś pana- artystę. A tymczasem wróćmy do pewnej Włoszki, która przepięknie łączy smalti i kamień naturalny.
Giovanna Galli urodziła się w Ravennie, więc mozaika była jej przeznaczona. Ukończyła dwie artystyczne uczelnie – w 1970 roku Insituto d’Arte per il Mosaico w Ravennie, a w 1975 Accademia di Belle Arti w Bolonii. Jeszcze na studiach zaczęła praktyki u Renato Signorini’ego, w znanej pracowni zajmującą się renowacją i wykonywaniem kopii mozaiki. Był to sukces wielki, ponieważ Maestro Signorini nie przyjmował kobiet do pracy, ewidentnie jednak Giovanna znakomicie rokowała już jako późna nastolatka:)
Po kilkuletnim szlifowaniu umiejętności w Ravennie wyjechała Giovanna w 1976 do Paryża, gdzie kontynuowała naukę pod okiem Ricardo Licaty. I on właśnie będzie bohaterem kolejnego postu, ponieważ szkoła i pracownia mozaiki, które założył w Paryżu były kuźnią mozaikowych talentów. W Paryżu Galli współprowadziła atelier „La Mesure” i była członkinią, wraz z Licatą i Verdiano Marzi kolektywu „Anaxagoras”. Jest autorką książek o sztuce mozaiki, gdzie szczególnie dużo uwagi poświęca technikom mozaiki starożytnej i bizantyńskiej, które są jej specjalnością. Obecnie prowadzi własne atelier i uczy mozaiki w Paryżu i w Prowansji, w Tulonie.
Giovanna tworzy prace oryginalne, często inspirowane naturą, które w naturze prezentują się najlepiej. Na przykład mozaikowe liście mogą wyglądać tak, wisząc w sali wystawowej:
… a tak, wyeksponowane w ogrodzie:
Inna praca inspirowana naturą nosi tytuł „Drzewa”:
Giovanna tworzyła też piękne stele, czyli pionowe płyty, które w starożytności były płytami nagrobnymi bądź upamiętniały jakieś wydarzenia. Takie mozaiki nie są skazane na ozdabianie ścian, ale mogą wędrować po przestrzeniach, znajdując swoje miejsce w symbiozie z przyrodą. Tworzone z materiałów naturalnych – z marmuru, szkła i złota mogą służyć jako zapis nastrojów, które autorka nazywa „krajobrazami duszy”.
Giovanna Galli tworzy też mozaiki „architektoniczne”, które zdobią budynki, jak na przykład ta mozaika o wymiarach 3 na 6 metrów, która zdobi galerię handlową w Taverny we Francji:
Więcej informacji o Artystce możecie znaleźć na jej stronie internetowej www.lamosaique.eu oraz jej blogu http://mosaique11.blogspot.com/.