Giovanna Galli – marmur i smalti po bizantyjsku

Dziś przedstawię Wam kolejną niezwykłą artystkę. Pisząc to pierwsze zdanie zdałam sobie sprawę, że zaczyna wyglądać na to, że mozaiką zajmują się głównie kobiety… Otóż tak nie jest i obiecuję, że następnym razem przedstawię jakiegoś pana- artystę. A tymczasem wróćmy do pewnej Włoszki, która przepięknie łączy smalti i kamień naturalny.

GALLI_DENTELLE_BLEU
Giovanna Galli „Niebieska koronka”, źródło: http://mosaique11.blogspot.com/

Giovanna Galli urodziła się w Ravennie, więc mozaika była jej przeznaczona. Ukończyła dwie artystyczne uczelnie – w 1970 roku Insituto d’Arte per il Mosaico w Ravennie, a w 1975 Accademia di Belle Arti w Bolonii. Jeszcze na studiach zaczęła praktyki u Renato Signorini’ego, w znanej pracowni zajmującą się renowacją i wykonywaniem kopii mozaiki. Był to sukces wielki, ponieważ Maestro Signorini nie przyjmował kobiet do pracy, ewidentnie jednak Giovanna znakomicie rokowała już jako późna nastolatka:)

Giovana Galli, żródło: www.mosaicartnow.com

Po kilkuletnim szlifowaniu umiejętności w Ravennie wyjechała Giovanna w 1976 do Paryża, gdzie kontynuowała naukę pod okiem Ricardo Licaty. I on właśnie będzie bohaterem kolejnego postu, ponieważ szkoła i pracownia mozaiki, które założył w Paryżu były kuźnią mozaikowych talentów. W Paryżu Galli współprowadziła atelier „La Mesure” i była członkinią, wraz z Licatą i Verdiano Marzi kolektywu „Anaxagoras”. Jest autorką książek o sztuce mozaiki, gdzie szczególnie dużo uwagi poświęca technikom mozaiki starożytnej i bizantyńskiej, które są jej specjalnością. Obecnie prowadzi własne atelier i uczy mozaiki w Paryżu i w Prowansji, w Tulonie.

giovanna detal
Giovanna Galli – detal, źródło: http://lamosaique.eu/galli/

Giovanna tworzy prace oryginalne, często inspirowane naturą, które w naturze prezentują się najlepiej. Na przykład mozaikowe liście mogą wyglądać tak, wisząc w sali wystawowej:

lisciesala
źródło: http://www.ravennaedintorni.it/

… a tak, wyeksponowane w ogrodzie:

lisciegiovanna

Inna praca inspirowana naturą nosi tytuł „Drzewa”:

lesarbres

Giovanna tworzyła też piękne stele, czyli pionowe płyty, które w starożytności były płytami nagrobnymi bądź upamiętniały jakieś wydarzenia. Takie mozaiki nie są skazane na ozdabianie ścian, ale mogą wędrować po przestrzeniach, znajdując swoje miejsce w symbiozie z przyrodą. Tworzone z materiałów naturalnych – z marmuru, szkła i złota mogą służyć jako zapis nastrojów, które autorka nazywa „krajobrazami duszy”.

stele
źródło: http://lamesureexpos.pagespro-orange.fr/portrait.htm

Giovanna Galli tworzy też mozaiki „architektoniczne”, które zdobią budynki, jak na przykład ta mozaika o wymiarach 3 na 6 metrów, która zdobi galerię handlową w Taverny we Francji:

centrum handloweGalli
źródło: http://lamosaique.eu/galli/munumental.htm

Więcej informacji o Artystce możecie znaleźć na jej stronie internetowej www.lamosaique.eu oraz jej blogu http://mosaique11.blogspot.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *