Zajęta warsztatami i nowymi projektami nieco rzadziej ostatnio publikowałam na blogu, a tu jeszcze tyle informacji czeka na Was z festiwalu mozaiki w Rawennie A.D. 2015. Postanowiłam zatem pisać krócej, ale częściej.
Na wystawie w Palazzo Rasponi pt. „Opere dal Mondo”, czyli „Dzieła świata” miałam okazję zobaczyć pracę francuskiego artysty Clément’a Mitéran’a (rocznik 1984). Mitéran zaprezentował w Rawennie portret swojego krajana, kontrowersyjnego pisarza Michela Houellebecq’a.
Clément Mitéran, niedoszły filozof i absolwent słynnej szkoły mozaiki w Spilimbergo, tworzy portrety w mozaice od ośmiu lat. Portrety powstają na podstawie zdjęć albo robionych przez Mitéran’a albo archiwalnych. Jednym z pierwszych uwiecznionych w mozaice „bohaterów” Mitéran’a był wyklęty poeta Rimbaud:
Prace Mitéran’a przykuwają uwagę ze względu na specyfikę jego andamento, czyli doboru kształtów i linii poszczególnych tesser w mozaice. W przypadku elementów takich, jak włosy, dłonie lub żar papierosa w portrecie Houellebecq’a przybierają one wręcz postać mikromozaiki:
Inne elementy jak np. tło albo w przypadku portretu Houellebecq’a ubranie, miewają kształty bardziej „abstrakcyjne” i są znacznie większe. Gra andamento i odcienie materiałów, z których powstała praca, tworzą niezwykle emocjonalny portret pisarza.
Portret Houellebecq’a o wymiarach 150 cm na 150 cm jest zrobiony z marmuru i smalti, a praca nad nim trwała… 4 miesiące. Clément Mitéran odwiedził Houellebecq’a w jego mieszkaniu, a pisarz zapozował do zdjęcia, zrobionego specjalnie na potrzeby stworzenia tej mozaiki, z nieodłącznym papierosem.
Hello,
Thank you for your article. You can find original photographs on my web site : https://www.clementmiteran.com/portraits_clement_miteran/
Best regards,
Clément Mitéran
Dear Clément, thank you for the comment! I quoted your site as a source, as you can see below some pictures, and was lucky to see the Houllebecq mosaic in person in Ravenna – hence my pictures. Hope to see more of your work, as it is a great exprerience! Best regards, Ewa