Clément Mitéran – portrety tysiąca części

Zajęta warsztatami i nowymi projektami nieco rzadziej ostatnio publikowałam na blogu, a tu jeszcze tyle informacji czeka na Was z festiwalu mozaiki w Rawennie A.D. 2015. Postanowiłam zatem pisać krócej, ale częściej.

Na wystawie w Palazzo Rasponi pt. „Opere dal Mondo”, czyli „Dzieła świata” miałam okazję zobaczyć pracę francuskiego artysty Clément’a Mitéran’a (rocznik 1984). Mitéran zaprezentował w Rawennie portret swojego krajana, kontrowersyjnego pisarza Michela Houellebecq’a.

MH
Michel Houellebecq – portret

Clément Mitéran, niedoszły filozof i absolwent słynnej szkoły mozaiki w Spilimbergo, tworzy portrety w mozaice od ośmiu lat. Portrety powstają na podstawie zdjęć albo robionych przez Mitéran’a albo archiwalnych. Jednym z pierwszych uwiecznionych w mozaice „bohaterów” Mitéran’a był wyklęty poeta Rimbaud:

thumbs_Arthur-Rimbaud
Portret Artura Rimbaud 60,5 x 51,5 cm źródło: http://www.clementmiteran.com/portraits-2/
Rimbaud2
Portret Artura Rimbaud 60,5 x 51,5 cm źródło: http://www.clementmiteran.com/portraits-2/

Prace Mitéran’a przykuwają uwagę ze względu na specyfikę jego andamento, czyli doboru kształtów i linii poszczególnych tesser w mozaice. W przypadku elementów takich, jak włosy, dłonie lub żar papierosa w portrecie Houellebecq’a przybierają one wręcz postać mikromozaiki:

michel1

michel2

michel3

Inne elementy  jak np. tło albo w przypadku portretu Houellebecq’a ubranie, miewają kształty bardziej „abstrakcyjne” i są znacznie większe. Gra andamento i odcienie materiałów, z których powstała praca, tworzą niezwykle emocjonalny portret pisarza.

michel4

Portret Houellebecq’a o wymiarach 150 cm na 150 cm jest zrobiony z marmuru i smalti, a praca nad nim trwała… 4 miesiące. Clément Mitéran odwiedził Houellebecq’a w jego mieszkaniu, a pisarz zapozował do zdjęcia, zrobionego specjalnie na potrzeby stworzenia tej mozaiki, z nieodłącznym papierosem.

 

2 myśli w temacie “Clément Mitéran – portrety tysiąca części”

  1. Dear Clément, thank you for the comment! I quoted your site as a source, as you can see below some pictures, and was lucky to see the Houllebecq mosaic in person in Ravenna – hence my pictures. Hope to see more of your work, as it is a great exprerience! Best regards, Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *