Mozaika w szkole

Dzisiaj prowadziłam warsztaty kreatywne w szkole podstawowej,  w pierwszej klasie, z siedmiolatkami. Dzieciaki robiły mozaikowe serduszka – własnoręczne prezenty na Dzień Matki. Wpis będzie trochę o warsztacie, a trochę o mozaikach, które mogą zdobić szkoły (jak mozaika poniżej, zaprojektowana i wykonana przez Inspired Mosaic Studio prowadzone przez Elizabeth de Ath):

szkolaspecjalna
źródło: http://www.inspiredmosaicsstudio.com/blog/2016/2/20/mosaic-artwork-for-special-needs-schools

A dzisiaj robiliśmy serduszka z mozaiki szklanej i z mozaiki z gresu:

warsztatymama

warsztatymama5
Młodzi warszawscy artyści mozaiki przy pracy

warsztatymama2

Na lekcji udało mi się też opowiedzieć trochę o historii mozaiki (pomimo tego, że mozaiki nie robiła Myszka Miki, co zdaniem Pani Nauczycielki, szkodzi tematom historycznym:)). W niektórych przypadkach dało się potem zaobserwować pewne inspiracje starożytnym Rzymem:):

warsztatymama4

Byłam zachwycona kreatywnością młodych artystów – zwracam Państwa uwagę na mozaikę po lewej stronie, której wyrosła mniejsza mozaika na głowie. Otóż na dużym serduszku jest stworek z oczkami, rączkami i ogonkiem! Mama ma dokleić mu tę drugą mozaikową czapeczkę, podobno chętnie to zrobi:).

warsztatymama3
Mozaika na Dzień Matki.

Warsztaty podobały się do tego stopnia, że zaczęliśmy planować kolejne spotkania. I tutaj rozmarzyłam się w sprawie, która już od dawna chodzi mi po głowie. Czy znajdzie się dzielna szkoła, na murze której (lub ścianie, słupie, gdziekolwiek), moglibyśmy zrobić mozaikę na zewnątrz?  Lub, właściwie czemu by nie, w korytarzu? Tak, żeby zachęcała do przebywania w jej pobliżu i czyniła życie przyjemniejszym?

Tak jak na przykład zachęcają motylki przy wejściu do szkoły Alamo w Richmond, dzielnicy San Francisco:

alamo-school-1
źródło: http://sfgazetteer.com/more-mosaic-sites-in-san-francisco/alamo-school-1.jpeg

Oto kilka innych przykładów z internetu, jak pięknie i kolorowo wyglądają mozaiki na budynkach.  Mozaika nie musi być ogrzewana słońcem Italii, by dawać radość. Oto przykłady z rejonów bliskich nam klimatycznie, jak stan Minnesota, mozaika projektu amerykańskiej artystki  Marilyn Lindstrom:

minneapolis
Centrum Rozwoju Dziecka, Minneapolis. źródło: http://marilynlindstrom.com/images/handtoheartov.jpg

Mozaikowe projekty szkolne mogą uczyć dzieciaki ekologii, jak ten projekt z Glasgow w Szkocji (kolejny klimatycznie w miarę nam bliski obszar), wykonany z nakrętek od butelek:

butelki
źródło: https://govanhillvoice.wordpress.com/2015/10/23/southside-film-festival-at-govanhill-baths/

Mozaikowe projekty „społecznikowskie” mogą spełniać też inne cele – edukować i pomagać przetrwać trudne wydarzenia. Tutaj zdjęcie z Madison w Wisconsin, upamiętniające przypadkową śmierć nastolatka, przy którym pracowało wielu członków lokalnej społeczności.

madison
źródło: http://host.madison.com/wsj/news/local/around-town-mural-helps-family-members-find-beauty-through-pain/article_bfd834a2-0391-5b23-a245-c0d159643d58.html

Mam nadzieję, że zaawansowane technologie budowlane, które sprawdzają się w zimach na Środkowym Zachodzie USA sprawdzą się też u nas? Komu pomysł się podoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *