Southbank Mosaics, czyli o mozaikach londyńskich

Southbank Mosaics to studio mozaiki w Londynie, którego misją jest upiększanie miast, a szczególnie przestrzeni publicznej. Mieści się na południowym brzegu Tamizy, koło stacji Waterloo, w krypcie kościoła Św. Jana.

south2
Wejście do Southbank Mosaics, kościół Św. Jana, Waterloo
southbankstudio
Siedziba Soutbank Mosaics – pracownia

Właśnie w krypcie znajduje się pracownia, w której działają artyści z Southbank Mosaic we współpracy z wolontariuszami. Pracują z różnymi grupami społecznymi i z osobami w każdym wieku.

zanzibar2
Zbieranie wodorostów w Zanzibarze, autorstwa Southbank Mosaics
zanzibardetal
Zbieranie wodorostów w Zanzibarze – detal

Ich prace można znaleźć właściwie w każdym miejscu przestrzeni miejskiej: od tabliczek informacyjnych na ścianie ich siedziby…

wall
Wejście do (kreatywnej) Krypty , kościół Św. Jana, Londyn

po wielkopowierzchniowe mozaiki na murach Londynu, jak np. te zapraszające na pobliską stację Waterloo:

buses
Tablica kierująca na stację autobusową Waterloo
busdetal
Detal tablicy informacyjnej
trains
Tablica informacyjna kierująca na stację kolejową Waterloo

Wiele projektów powstaje przy współudziale lokalnych społeczności, wolontariuszy, młodzieży, ale też np. osób, które popadły w konflikt z prawem.  Założyciel studia, David Toothil wierzy w resocjalizacyjną moc sztuki, a liczne projekty pokazują, że wejście w konfikt z prawem nie blokuje talentów artystycznych.

W krypcie jest też galeria, w której można podziwiać prace artystów z Southbank Mosaic i wszystkich kooperujących z nimi osób.  Moją uwagę przykuły szczególnie dwie prace. Pierwsza z nich, to interpretacja „Krzyku” Edwarda Muncha, autorką której jest Laura Symes:

screem2
Mozaika artystyczna „Krzyk” Edwarda Muncha, autorka: Laura Symes

Jak możecie zobaczyć na fotografiach detali, praca nie jest zrobiona ze smalti, czy innego drogiego materiału, ale z najzwyklejszych szklanych mozaik:

MunchScreemMosaic detail
„Krzyk” Muncha detal 1
screemdetail
Krzyk „Muncha” interpretacja mozaika artystyczna detal2

Druga praca nazywa się „Flowers for Bullets” i była przygotowana przez artystów z Southbank Mosaics wraz z młodzieżą z Lambeth:

gun
„Flowers for Bullets”, czyli „Kwiaty zamiast pocisków”
flowersbullets
„Flowers for Bullets” detal

Na południowym brzegu Tamizy w Londynie, niedaleko siedziby Southbank Mosaics znajduje się tak dużo ich projektów, że tworzą trasę spacerową „Southbank Mosaics Walk”. Można na niej podziwiać np. szyldy i portrety:

waterlooaction 20170108_142942

2mosaics

Ten portret przedstawia np.  lokalnego, „bardzo ukochanego zamiatacza ulic”:

sweeper

Przez dużą część spaceru można też podziwiać mozaiki robione na podstawie rysunków i projektów Williama Blake’a, który niegdyś mieszkał w pobliskim Lambeth.

blake
Mozaika Southbank Mosaics, w ramach projektu „Blake’s Lambeth”

Southbank Mosaics to organizacja non-profit w której można się nauczyć robić mozaiki albo uczestniczyć w dużych, zlecanych projektach. Jeśli więc planujecie pobyt w Londynie i zastanawiacie się, co tam robić, na pewno warto odwiedzić Southbank Mosaics. Na miejscu można spotkać albo samych artystów (co mi się akurat nie udało), albo przemiłych wolontariuszy, którzy odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *