Czy można wymozaikować polską sztukę ludową? Można ją zrobić w marmurze, o czym czytaliście prawie dwa lata temu, kiedy opisywałam kolekcję „Mojetno” Przemko Stachowskiego.
Można ją też wymozaikować w … gresie. Dzisiaj zaprezentuję Wam moją gresową wersję sztuki ludowej. Oto mozaikowa szkatułka inspirowana kaszubskim motywem ludowym:
Pomimo tego, że w polskiej sztuce ludowej dominują kolory bardzo żywe, postanowilam zastosować inny trend i użyłam stonowanej mozaiki gresowej.
Ze strony Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pożyczam dla Was rysunek elementów haftu kaszubskiego, których wariacją jest kwiat na mojej szkatułce:
Na początku mozaikowania jest oczywiście twórczy nieład i próby kolorystyczne:
Mozaikę kleiłam wikolem do drewnianej kasetki o wymiarach 13 x 9 cm i wysokości 5 cm.
Przy robieniu malych form prostopadłościanowych trzeba ustalić, sposób „zachodzenia” na siebie poszczególnych ścianek mozaiki.
Zależało mi, żeby front mozaiki prezentował się jednolicie, czyli żeby z przodu nie było widać mozaiki z bocznych ścianek pudełka, podczas gdy boki mogły właśnie mieć „ramkę” z zachodzących tesser na krawędziach, gdzie ścianka boczna stykała się z częścią frontową i tylną szkatułki:
Tradycyjnie przy mojej ukochanej gresowej mozaice miałam dylemat „fugować czy nie fugować”, ale ostatecznie wygrała opcja wykończenia fugą w kolorze białym.
Czy to była dobra decyzja? Ostatnie zdjęcie przed fugowaniem:
Dodam jeszcze, że mój kwiatek (kwiatek, nie owad:)) prezentuje kolory, które mają znaczenie w hafcie kaszubskim. Podaję je znów za stroną Klubu Haftu „Tulpa” w Wejherowie: niebieski – jak kaszubskie niebo, żółty – jak zboże dojrzewające na polach, zielony – jak lasy pełne zwierząt i czerwony – jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi.