Mozaika na ludowo i w 3D

Czy można wymozaikować polską sztukę ludową? Można ją zrobić w marmurze, o czym czytaliście prawie dwa lata temu, kiedy opisywałam kolekcję „Mojetno” Przemko Stachowskiego.

Można ją też wymozaikować w … gresie. Dzisiaj zaprezentuję Wam moją gresową wersję sztuki ludowej. Oto  mozaikowa szkatułka inspirowana kaszubskim motywem ludowym:

szkatułka dekorowana mozaiką „Wariacja Kaszubska”

Pomimo tego, że w polskiej sztuce ludowej dominują kolory bardzo żywe, postanowilam zastosować inny trend i użyłam stonowanej mozaiki gresowej.

Ze strony Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pożyczam dla Was rysunek elementów haftu kaszubskiego, których wariacją jest kwiat na mojej szkatułce:

haftmini
Źródło: Klub Haftu Tulpa http://www.zkpwejherowo.pl/tulpa.php

Na początku mozaikowania jest oczywiście twórczy nieład i próby kolorystyczne:

Mozaikę kleiłam wikolem do drewnianej kasetki o wymiarach 13 x 9 cm i wysokości 5 cm.

pmagija2

Przy robieniu malych form prostopadłościanowych trzeba ustalić, sposób „zachodzenia” na siebie poszczególnych ścianek mozaiki.

Zależało mi, żeby front mozaiki prezentował się jednolicie, czyli żeby z przodu nie było widać mozaiki z bocznych ścianek pudełka, podczas gdy boki mogły właśnie mieć „ramkę” z zachodzących tesser na krawędziach, gdzie ścianka boczna stykała się z częścią frontową i tylną szkatułki:

Tradycyjnie przy mojej ukochanej gresowej mozaice miałam dylemat „fugować czy nie fugować”, ale ostatecznie wygrała opcja wykończenia fugą w kolorze białym.

Czy to była dobra decyzja? Ostatnie zdjęcie przed fugowaniem:

Dodam jeszcze, że mój kwiatek (kwiatek, nie owad:)) prezentuje kolory, które mają znaczenie w hafcie kaszubskim. Podaję je znów za stroną Klubu Haftu „Tulpa” w Wejherowie:  niebieski – jak kaszubskie niebo, żółty – jak zboże dojrzewające na polach, zielony – jak lasy pełne zwierząt i czerwony – jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *