Gaber i Hanna Rechowiczowie – mozaika w Sochaczewie

O istnieniu Gabra i Hanny Rechowiczów dowiedziałam się, gdy natrafiłam na książkę Maxa Cegielskiego „Mozaika. Śladami Rechowiczów”. Książka podobała mi się z wielu powodów bardzo i poświęcę jej oddzielny post, podobnie jak książce Klary Czerniewskiej „Gaber i Pani Fantazja”.

Okazało się, że książka Cegielskiego to nie był mój pierwszy kontakt z Rechowiczami. Ich prace widywałam już jako mała dziewczynka, podczas odwiedzin w „Supersamie”, gdzie w barze „Frykas” można było podziwiać dekoracje Rechowiczów. Wtedy jednak nie zdawałam sprawy ani z istnienia tej malowniczej pary artystów, ani z tego, że „Supersam” zaprojektowany przez zespół prof. Jerzego Hryniewickiego będzie kiedyś opłakiwany jako perła powojennego modernizmu, która poddała się szponom krwiożerczej warszawskiej deweloperki.

Wyobraźcie więc sobie moją radość z tego, że kiedy będąc już pod wrażeniem książki Maxa Cegielskiego i jej bohaterów rozbiłam młotkiem na tessery mój pierwszy czerwony trawertyn, zrobiłam to obok ich mozaiki w Sochaczewie. Mozaika dzisiaj jest już nieco inna od tej, którą stworzył Gaber przy współpracy swojej żony Hanny, zniknęły pod wpływem czasu kolory tła, ale same tessery są jeszcze wyraźne i stanowią malowniczy, kolorowy świat, który odcina się baśniowo od szarości okolicy.

Rechowiczowie

Mozaikę „odkrył na nowo” Przemko Stachowski, zajmujący się mozaiką artysta pracujący w Sochaczewie, który też przeczytał książkę Cegielskiego, popatrzył na ścianę sochaczewskiego domu kultury autorstwa „anonimowego artysty” i po prostu połączył kropki. W 2012 roku autentyczność mozaiki została potwierdzona, a na początku 2013 roku sama Hanna Rechowicz odwiedziła Chodaków.

Oglądanie mozaiki można połączyć z odwiedzeniem muzeum Chopina w Żelazowej Woli, a droga z Żelazowej Woli do Sochaczewa zaprowadzi Was wprost do mozaiki Rechowiczów (2 km od muzeum Chopina).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *